Odsávání mléka zabrání zbytečnému plýtvání a také vám umožní odstříkané mléko využít, třeba když zrovna nemůžete být poblíž. Stačí trocha cviku.
Proč odsávat?
Kojení je ten nejlepší způsob, jak děťátko nakrmit. Odsávání mléka je vhodné, když nemůžete být se svým děťátkem osobně, ale chcete, aby mělo to nejlepší z mateřského mléka, či v momentě, kdy hodláte děťátko pomalu odstavit. Krmit pak může i váš manžel nebo partner a může tak posilovat svoje vazby s děťátkem.
Odsávat byste měla ale také v případě nadbytku mléka, bolestivém nalití prsů či nedostatku mléka.
#1 Ruční odstříkávání
Před odstříkáváním nahřejte prsy masáží nebo teplou sprchou. Pak si umyjte ruce a připravte vysterilizovanou nádobu, ve které budete mléko uchovávat. Teď již můžete začít odstříkávat:
- Jednou rukou podepřete prso a pak ho jemně masírujete odshora až k bradavce. Pokračujte kolem dokola i zespodu.
- Nyní jemně zatlačte vedle dvorce (tmavá kůže kolem bradavek) palcem a ukazovákem.
- Zmáčkněte je a povolte, aby mohlo mléko téct. Pozor, může stříkat všude kolem.
#2 Odsávání elektrickou odsávačkou
Použití elektrické odsávačky bývá rychlejší a jednodušší než ruční. Nezapomeňte si před odsáváním nahřát nebo namasírovat prsy, také dbejte na to, aby byla odsávačka vždy vysterilizovaná. Záleží samozřejmě na typu odsávačky, ale mělo by to celé trvat mezi 15 - 45 minutami a nemělo by to bolet. Pokud to bolí, děláte něco špatně, takže zkuste ještě jednou nastudovat návod, jak odsávat.
Jak mléko uchovávat
Mléko můžete uchovávat uzavřené ve vysterilizované lahvi v lednici. Jakmile ho však již jednou otevřete a ohřejete, musíte zbytek nepoužitého vždy vyhodit. Také si popište jednotlivá mléka datem odsátí, ať máte přehled.
Mléko uchovávejte v lednici, maximálně však 24 hodin.