Vše si dobře naplánujte, zkuste se předem připravit na možnost řešení nenadálých situací.
Na cestu si vezměte pohodlné oblečení a obuv, nezapomeňte na mobilní telefon, do příručního zavazadla si dejte malou svačinu a dostatek pití. Necestujte sama, o svém zdravotním stavu vždy předem informujte letušku či personál vozidla. Vše si dobře naplánujte, zkuste se předem připravit na možnost řešení nenadálých situací (zhoršení vašeho zdravotního stavu, akutní onemocnění, nehoda, zpoždění apod.), vezměte si s sebou léky, které užíváte a napište si jejich seznam s dávkováním, na vše si nechávejte dostatečnou časovou rezervu.
Na dovolené se snažte odpočívat a relaxovat, nesrovnávejte se s ostatními, nepodceňujte svůj aktuální zdravotní stav, vždy choďte s doprovodem a mějte u sebe mobilní telefon a své doklady. V případě náhlé nevolnosti se okamžitě posaďte.
Cestovní pojištění a pojištění dovolené
Před odjezdem musíte zařídit několik věcí:
- Zkontrolujte, jestli vaše cestovní pojištění zahrnuje také péči o těhotnou v době porodu a péči o novorozence (pokud se vaše děťátko narodí předčasně).
- Vezměte si s sebou těhotenský průkaz.
- Při pobytu v Evropě si s sebou nezapomeňte vzít kartičku pojištěnce vaší zdravotní pojišťovny, díky které máte nárok na bezplatnou neodkladnou lékařskou péči.
- Vhodné je sjednat si pojištění storna zájezdu pro případ, že nebudete moci ze zdravotních důvodů na dovolenou odjet.
Co dělat na dovolené
Konečně jste dorazila na místo vaší dovolené, vybalila jste si všechny věci a teď už hoříte nedočkavostí, abyste vyrazila poznávat okolí. Ale než tak učiníte, pročtěte si naše rady a uvidíte, že vaše dovolená bude naprosto bez starostí!
- Noste s sebou VŽDY svůj těhotenský průkaz, kartičku pojišťovny a doklad o cestovním pojištění .
- Vždy mějte u sebe seznam jmen a telefonních čísel lidí, kteří by měli být kontaktováni v případě potřeby, například váš lékař či partner. Mějte též poznamenán název a adresu vašeho ubytovacího zařízení v případě, že by se vám udělalo nevolno a potřebovala jste se nechat dopravit zpět.
- Noste s sebou seznam nemocničních zařízení v okolí – dostanete jej na ambasádě, v turistickém středisku nebo v hotelu, kde trávíte dovolenou.
- V létě používejte krém s vyšším ochranným faktorem (SPF 50+) a pobývejte spíše ve stínu. Vaše kůže je v těhotenství mnohem citlivější. Častěji se procházejte, dostatečně pijte, noste pokrývku hlavy, zabráníte tak přehřátí.
- Používejte raději výrobky na přírodní bázi, například olej z citronelly, nebo vyzkoušejte sítě proti hmyzu.
- Nepotápějte se ani neprovozujte vodní sporty, nechoďte do sauny ani do termálních koupelí, neprovozujte vysokohorskou turistiku, silové ani kontaktní sporty. Koupat se choďte vždy s doprovodem, nevzdalujte se od břehu. Vyhýbejte se koupání v přírodních vodních nádržích pro riziko infekce (zvláště ke konci těhotenství).
- Pijte pouze originálně uzavřenou balenou vodu a nápoje bez ledu, nejezte pokrmy z rychlých občerstvení, zmrzliny ve stáncích, ovoce a zeleninu dostatečně omývejte, nejlepší je ta, kterou můžete oloupat. Zeleninové a ovocné saláty si připravujte sama, jinak se jim raději vyhněte.
Nejběžnějšími problémy těhotných cestovatelek
Obvykle jsou to tytéž obtíže, které mohou mít i doma:
- nevolnost,
- pálení žáhy,
- poruchy trávení,
- zácpa,
- vaginální výtok,
- křeče v nohou,
- častější močení,
- hemoroidy.
Vyhledat okamžitou lékařskou pomoc je nutné v případě krvácení, odchodu částí tkáně nebo krevních sraženin, bolestí nebo křečí v břiše, děložních stahů, prasknutí plodových obalů, velkého otoku nohou, při bolestech hlavy nebo při poruchách zraku. Při každém, i zdánlivě nezávažném, úrazu vyhledejte lékaře.