Nadýmání potrápí zejména v prvních měsících života téměř každé miminko, ke krmení novorozence prdíky zkrátka patří. Nemějte obavy. Toto náročné období jednou přejde. Přečtěte si naše rady, jak prdíkům předcházet.
Prdíky u novorozenců - co za nimi stojí?
Prdíky způsobuje vzduch, který děťátko spolykalo během krmení, při pláči nebo při dýchání. Má ho pak plné bříško, což pro něj může být nepříjemné a může mít pocit plného bříška, i když ještě nevypilo dost.
Prdíky a krmení
Některé děti nakojíte na “jeden zátah” a vůbec nepotřebují odříhnutí, zatímco jiné potřebují během krmení přestávky a odříhnout si. Kojené děti mívají obvykle méně problémů, protože nepijí tolik a lépe si kontrolují tok mléka. Také bývají krmeny ve vzpřímenější poloze.
Ale i kojené děti mohou trpět na prdíky – neexistují žádná jasně daná pravidla! Může se to projevovat tím, že vaše děťátko bude odmítat sát, bude hodně plakat a vypadat, že ho něco bolí – obzvláště, když ho položíte. Bude kopat nožičkami a všelijak se kroutit, bříško bude nafouklé.
Jak nechat děťátko odříhnout?
Pokud vaše děťátko spokojeně saje, nechte tomu přirozený průběh. Odříhne si tak, že ho během pauzy v kojení, během výměny prsů nebo po skončení kojení podržíte ve svislé poloze. Každá maminka přijde na svůj vlastní způsob, který bude fungovat nejlépe, ale pro každý případ pro vás máme pár rad:
- Položte si děťátko přes rameno tak, že bude mít bříško opřené o vaši ruku. Takto ve vzpřímené pozici si bude moci lépe odříhnout.
- Posaďte si děťátko ve vzpřímené poloze na klín a obejměte ho rukou. Pak ho pomalu předkloňte tak, aby bříškem spočívalo na vaší ruce. V této pozici bude mít jemně stlačené bříško, což mu umožní “vypustit” přebytečný vzduch.
Po každém krmení děťátko pevně obejměte. Možná, že si jako odpověď pěkně tichounce říhne!