Co všechno se může skrývat za bolestí břicha v těhotenství? Pojďte si přečíst o běžných i vzácnějších příčinách.
S tím, jak děťátko roste, se zvětšuje i vaše děloha a navenek celé bříško. Vaše tělo se musí adaptovat na čím dál tím větší zátěž. Ne nadarmo se těhotenství říká jiný stav. Všechny změny, které ve vašem těle probíhají, jsou důležité pro správný vývoj vašeho dítěte. Vždycky je dobré se radit se svým ošetřujícím gynekologem, pokud máte nějaké nejasnosti, nebo využít online chat s naším týmem odborníků.
Příčiny bolesti břicha v těhotenství
Bolest břicha v těhotenství není ničím neobvyklým. Nemusí znamenat důvod k obavám, ale měla byste si jí všímat zvlášť, když ji doprovází nějaké další doprovodné příznaky jako například zvracení, průjem nebo zvýšená teplota.
Běžné příčiny bolesti břicha
- Zhoršené zažívání – bolest spojená s pocitem nevolnosti či nadýmání, které je v těhotenství velice časté.
- Pálení žáhy – nejčastěji v pozdějším období těhotenství, kdy se žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu.
- Pocity pnutí nebo tahu – děloha je upevněna v ženské pánvi pomocí skupin vazů, které se postupným růstem dělohy napínají a protože vedou až do oblasti třísel, může být bolest vnímána jako bolest břicha, podbřišku či třísel.
- Bolest v pánevní oblasti – ke konci těhotenství se tělo připravuje na porod a dochází k rozvolnění chrupavky mezi stydkými kostmi, což může působit nepříjemné pocity až bolesti, zvláště po delší chůzi či stání.
- Tvrdnutí břicha – v druhém trimestru by k tvrdnutí břicha docházet nemělo, ve třetím trimestru můžete přes břišní stěnu vnímat pohyby plodu a občasné ztuhnutí dělohy. Pokud je takovéto ztuhnutí (stah) nebolestivé a neobjevuje se v pravidelných intervalech, nezesiluje, lze ho považovat za normální přípravu těla k porodu.
- Poslíčci (předzvěstné stahy) – začínají se objevovat před blížícím se porodem, jedná se o nepravidelné děložní kontrakce, někdy provázené mírnou bolestí břicha, nejsou porodními bolestmi, ale bolestmi přípravnými.
- Kontrakce – Pravidelné stahy dělohy, v pravidelných intervalech, které se postupně zkracují až na každých zhruba pět minut, bolesti zesilují a vedou k porodu dítěte, což znamená, že mění porodních cesty pro prostup miminka.
Závažnější příčiny bolesti břicha
Nesmíme, ale zapomenout, že někdy mohou být bolesti břicha příznakem závažnějšího stavu, kdy je nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Pokud se objeví některý z následujících příznaků, neváhejte, může být ohroženo zdraví vaše i vašeho miminka.
- Potrat (hrozící, počínající, probíhající) – náhlé křečovité bolesti břicha spojené s vaginálním krvácením, většinou tmavou krví, nejčastěji v prvním trimestru těhotenství.
- Mimoděložní těhotenství – nepotvrzené těhotenství v děloze, bolesti břicha, prudké, intenzivní, prknovité stažení stěny břišní, může být doprovázeno krvácením, mdlobami, bezvědomím.
- Předčasné odlučování placenty – v pozdějších stádiích těhotenství, náhlá silná bolest břicha s možným výrazným vaginálním krvácením jasně červenou krví, pohyby dítěte jsou hůře vnímány.
- Preeklampsie – bolesti břicha především v oblasti pod hrudní kostí, pravého podžebří, spojené s dalšími symptomy prokazatelné laboratorně, doprovázeno často otoky.
- Hrozící předčasný porod – mezi 24. týdnem do dokončeného 37. týdne těhotenství, bolesti břicha charakteru kontrakcí nebo odtok plodové vody.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hemoroidy v těhotenství
Bolesti břicha nesouvisející s těhotenstvím
V těhotenství se ale můžete setkat s celou řadou jiných onemocnění, které je nutné řešit s jiným specialistou než gynekologem: například zánět slepého střeva, zánět ledvin, ledvinové kameny, střevní infekce, zánět žlučníku nebo slinivky břišní, průjmy, zvracení, infekce nebo vysoké teploty.
Většina výše zmíněných onemocnění vyžaduje léčbu při pobytu v nemocnici.
Vy sama znáte své tělo nejlépe, proto pokud vás některá věc vystraší, promluvte si se svým ošetřujícím lékařem a jistě společně problém vyřešíte. Důležité je, abyste hlavně vy byla uklidněná a mohla si své těhotenství užívat.